Aktualizacja zasad:
Zmiany zasad i cen
Zaznaczam, że ceny mogą ulegać zmianie w trakcie rozgrywki!
Nowe zasady
Wyjaśnienia/rozwinięcie zasad
Oprócz powyższego poprawiłem niektóre literówki, drobne błędy oraz błędy rachunkowe
Zmiany zasad i cen
- Cena gaju oliwnego spada o 10 drachm (z 50 do 40)
- Cena winnicy spada o 10 drachm (z 80 do 70)
- Cena lekkiej piechoty wzrasta o 10 drachm (z 20 do 30)
- Cena łuczników zrasta o 10 drachm (z 20 do 30)
- Pojemność spichlerza zostaje zmniejszona o 20 wozów żywności (z 50 do 30)
- Zmniejsza efekt technologii "Propyleje" o 10% (z 25 do 15)
- Z listy bonusów jakie daje hegemonia znika "Każde gospodarstwo rolne, gaj oliwny i winnica produkuje 1 wytwarzanego przez siebie surowca więcej". W zamian za to ilość otrzymywanych PB wzrasta o 2 (z 3 do 5)
- Zwiększa się ilość żywności jaką daje zarznięcie stada kóz i owiec o 1 (z 2 do 3)
- Ingerencja "Dyskretny Wywiad" Afrodyty zostaje zmieniona:
- Treść zmiany:
Stare brzmienie:
Gracz dostaje informacje o wszystkich Ingerencjach Bogów użytych w tej i poprzedniej turze oraz wszystkim Ingerencjom, które zostały podjęte przeciw nam od początku rozgrywki oraz o polis, które ich użyły.
Nowe brzmienie
Gracz dostaje informacje o wszystkich niejawnych Ingerencjach Bogów użytych w tej i poprzedniej turze, o wszystkich polis które użyły wrogich Ingerencji w tej i w poprzedniej turze oraz o wszystkich Ingerencjach, które zostały podjęte przeciw nam od początku rozgrywki oraz o polis, które ich użyły.
Zaznaczam, że ceny mogą ulegać zmianie w trakcie rozgrywki!
Nowe zasady
- Początkowy limit wynosi maksymalnie 1 bohater, 1 miasto, 1 świątynie, 5 prowincji (oczywiście należy uwzględnić modyfikatory wynikające z np. ustroju)
- Technologia "wychowanie heroiczne" i "świadomość kultowa" zwiększające limit bohaterów i świątyń, po osiągnięciu 4 poziomu wzrasta wykładniczo. Więcej w Cenniku Punktów Helleńskich
- Wprowadzono nowe technologie: "konstrukcja oneagera" (budowa machiny będzie jej wymagała), "wieże oblężnicze", oraz "pitos" zwiększające pojemność spichlerza
- Koszt założenia miasta oraz najęcia bohatera jest równy kosztu założenia kolonii, a więc wynosi domyślnie 100 drachm, 5 dzbanów oliwy i 3 amfory wina
- Jeżeli wejdziemy w posiadanie miasta lub prowincji ponad limit (np. w wyniku podboju) to albo zamieniamy takie miasto lub prowincje w kolonię albo nie czerpiemy z takiego miasta lub prowincji żadnego dochodu ani korzyści. Domostwa się tam znajdujące musimy natomiast przynajmniej częściowo utrzymywać. Jeżeli długotrwale będziemy utrzymywać takie prowincje lub miasta w stanie "zawieszenia" może dojść do niepokojów a nawet rebelii.
- Jeżeli wejdziemy w posiadanie świątyni ponad limit (np. w wyniku podboju), musimy "wyłączyć" dowolną świątynię. Nie generuje ona wówczas PB i nie możemy użyć przypisanych do niej Ingerencji Bogów.
- Wprowadzony zostaje limit jednorazowej rekrutacji wojska. Wynosi on nie więcej oddziałów niż 1/3 liczby naszych domostw (zaokrąglanie w górę). Przykładowo, jeśli mamy 13 domostw, w jednej turze możemy zwerbować maksymalnie 5 oddziałów.
- Stadion generuje PH tylko wtedy gdy posiadamy w mieście co najmniej 10 domostw.
- Teatr generuje PH tylko wtedy gdy posiadamy w mieście co najmniej 5 domostw.
- W temacie bohaterowie znalazł się schemat określający wymagane doświadczenie do uzyskania następnego poziomu bohatera(level up).
Wyjaśnienia/rozwinięcie zasad
- Do zasad wojskowości w rozdziale Ceny rekrutacji zostały dodane dokładniejsze wyjaśnienia co dokładnie niezbędne jest do produkcji wojska.
- Treść rozwinięcia:
- Do werbunku wojska niezbędna jest odpowiednia ilość drachm oraz pracująca kuźnia, a w przypadku opancerzonego wojska, także któryś z metali. Kuźnia pozwala na wyprodukowanie uzbrojenia dla jednego, dowolnego oddziału. Jeżeli nie chcemy od razu powoływać wojska a tylko wyprodukować zestaw uzbrojenia danego rodzaju i składować go na czarną godzinę, potrzebna jest nam wybudowana zbrojownia.
- Dodane zostały wyjaśnienia odnośnie handlu
- Werbunek wojska (jeśli nic innego nie jest napisane) następuje natychmiast.
- Jeżeli gdziekolwiek przy budowie czy werbunku widnieje informacja o tym, że trwa określoną ilość tur, zawsze chodzi o pełne, a więc całe tury, Przykładowo jeżeli budowa jakiejś struktury trwa 1 turę, oznacza to, że rozpoczynając budowę w turze nr 5, korzyści z niego mamy dopiero w turze nr 7, ponieważ budowa trwa całą turę nr 6.
- Nasi bohaterowie, w przeciwieństwie do wojska mogą bez potrzeby uzyskiwania prawa przemarszu wędrować przez terytoria innych graczy. Różnego rodzaju pojedynczych kupców/wędrowców/bardów/innej hołoty kręci się tyle, że nikt nie zwróciłby uwagi na jakiegoś niewyróżniającego się mową czy wyglądem gościa. Jeżeli jednak będzie to już większa grupa bohaterów, lub będą oni robić coś "głośniejszego", może dowiedzieć się o tym właściciel prowincji albo nawet cała Hellada.
- Jeżeli komunikacja pomiędzy poszczególnymi częściami kraju zostanie przerwana (np. w wyniku działań zbrojnych lub blokady morza) oddzielając jedną część państwa od drugiej, drachmy i uzbrojenie pozyskane z jednego miasta, nie mogą w niewyjaśniony sposób teleportować się do drugiego, podobnie jak surowce. W tej sytuacji, dopóki komunikacja nie zostanie wznowiona, skarbiec dzieli się na dwie odrębne części.
- W związku z tym, że Herosi i bestie mogą (i będą) pojawiać się w trakcie trwania rozgrywki, zmieniać się mogą także niektóre funkcjonalności poszczególnych legendarnych ruin czy mitycznych miejsc i postaci.
- Rozwinięto wytłumaczenie odnośnie fabularnej rozbudowy gospodarki.
- Rozwiń:
- "Wprowadzanie swoich pomysłów w kontekście rozbudowy gospodarki to ryzyko które rozumiemy i które akceptujemy. Jeżeli przykładowo, gracz wymyśli i nawet najcudowniej w świecie opisze z detalami rozbudowę portów i całej infrastruktury nad jakąś rzeką, aby móc spławiać rzeką towary na eksport i tym samym czerpać dochody z handlu, musi liczyć się z tym, że oceniając efekty takiej inwestycji może okazać się, że bardziej opłacalne byłoby po prostu zbudowanie agory w mieście. Na moją ocenę mogą mieć wpływ najróżniejsze czynniki, których nie muszę szczegółowo wyliczać (a czasem nawet nie mogę np. z powodów tajemnicy TFów). Nie pomoże przy tym wysyłanie mi linków do albańskiej wikipedii, gdzie jest napisane, że historycznie na tej rzece koncentrowało się 80% handlu produktami rolnymi w rejonie, ani wysyłanie opracowań profesorów historii uniwersytetu w Jakucku na ten temat. W ogóle powoływanie się na historię w PBFie gdzie Zeus zstępuje z Olimpu żeby wpierdolić graczom jest zbrodnią wobec rozumu i godności ludzkiej. Naturalnie nie piszę tego aby zniechęcić gracza do podejmowania opisowej rozbudowy gospodarki, ale żeby ostrzec przed możliwym ryzykiem nietrafienia z inwestycją. W szczególności dotyczy cwaniactwa typu "brakuje mi slotów żyznej ziemi, więc zrobię inwestycje fabularną w coś innego, co da mi żywność". Być może rzeczywiście tak będzie, ale ostatecznie może się okazać, że istniały lepsze sposoby, gdzie wydatek lepiej przekładał się na korzyść.
Oprócz powyższego poprawiłem niektóre literówki, drobne błędy oraz błędy rachunkowe