- Szlak Północny:
Charakterystyczny, jeden z bogatszych szlaków rozpoczynający się w dwóch miejscach:
Pierwszy z nich rozpoczyna się w kraju Franków w Bordeaux, gdzie ogromne ilości wina eksportowane są przez kupców ku Antwerpii. Po drodze, kupcy zatrzymują się w Rennes, gdzie skupują od tamtejszych handlarzy dość duże ilości wełny, (król Artur dobrze zagospodarował swoje pastwiska).
Drugi z nich zaczyna się na dalekiej północy, na wyspie Islandia, gdzie okręty załadowane drewnem i różnego rodzaju rybami płynął na południe. W Dyffinie, stolicy państwa, okręty doładowywane są różnego rodzaju kośćmi, skórami i tłuszczem zwierzęcym, skąd płynął do Bretońskiego Rennes, łącząc się tam w jeden szlak.
Wspólny już szlak zahaczając tylko o mało znaczący Londyn kończy się w Antwerpii, gdzie lokalni handlarze skupują także wełnę od krajowych producentów.
Francja:
20
Islandia:
42
Bretania:
52 (kontrola szlaku)
Wessex:
12
Brabant:
70 (miasto handlowe)
- Szlak Newski:
Pomimo, że nazwa sugeruje co innego, zaczyna się w Nowogrodzie – największym ośrodku tego regionu. Stamtąd kupcy handlujący drewnem i skórami wsiadają na łodzie w nowowybudowanej Newie i ruszają do Antwerpii będącej celem końcowym ich podróży. Po drodze zahaczają o Pruski Gdańsk i Kopenhagę, jednak nic konkretnego tam nie kupują i nie sprzedają – po prostu są to drobne przystanki na ich drodze. Wkrótce, opłynąwszy Jutlandię docierają do Łaboujścia – miasto dopiero powstaje, jednak wszelkie dobroci Królestwa Połabian są tam spławiane i ciągnięte wozami – są to przeróżne ilości, różnej jakości zboża, ryb, miodu skór – nic konkretnego ale jednak przedstawia to zawsze jakąś wartość handlową. W końcu, kupcy docierają do bogatej Antwerpii.
Królestwo Ruskie:
60
Polska
35
Dania:
35
Połabianie:
32
Brabant:
80 (miasto kupieckie)
- Szlak Arktyczny:
Królestwo Ruskie:
15
Norwegia:
7
Brabant:
25 (miasto handlowe)
- Szlak Ruski i Spływ Permski:
Szlak Ruski i Spływ Permski
Pierwotny niegdyś spływ rzeczny, ciągnący z Permu był jedynym miejscem, gdzie istniał jakikolwiek handel. Po zetknięciu się granic Rusi, Wolnych Ziem oraz Ordy Permskiej, szanse na aktywizację handlową wzrosły. Obecność dużych rzek jak Dniepr czy Wołga, zdecydowanie ułatwiają prowadzenie handlu, gdyż kupcy, nie musząc troszczyć się o rozbójników w lasach, mogą na czajkach i tratwach spławiać swoje towary prosto do Hulajgrodu. Aktywizację handlową ułatwiło jeszcze bardziej budowanie miast nad wielkimi rzekami – Smoleńsk i Jaroslaw na Rusi, oraz Wołgograd z Kijowem na Wolnych Ziemiach. W ten sposób powstał Szlak Ruski. Kupcy płyną głównie z drzewem, skórami, wyrobami rzemieślniczymi oraz małym uzbrojeniem.
Spływ Zachodniorzeczny natomiast, na skutek wyraźnego w ostatnich latach rozwoju zamożności populacji Ordy, cieszył się coraz większą obecnością rodzimych kupców. Na skutek ciągłych spływów Kamą do Wołgi, nieco na południu od miejsca gdzie niegdyś stało miasto Kazań, powstała osada o takiej samej nazwie. Tym razem leży ona na styku obu rzek. Spływ można spokojnie nazywać Permskim, jako, że ciągnie się jeszcze daleko na północny wschód. Kupcy płyną głównie z drewnem i skórami.
Ruś:
28
Orda
17
Hulajgród
15 (kontrola szlaków)
25 (miasto kupieckie)
- Szlak Alpejski:
Stosunkowo krótki szlak zaczynający się w Wiedniu, gdzie okoliczni rolnicy sprzedają kupcom winogrona, a z którymi ci ruszają w kierunku Geniu, zahaczając o nowopowstający Mediolan.
Zakon
14
Liga Liguryjska
12 (kontrola szlaku)
15 (miasto kupieckie)
- Szlak Iberyjski:
Szlak rozpoczyna się w Nowej Kartaginie, dość sporym w tej chwili mieście, gdzie handlarze ładują na swoje łodzie wszystko co się tylko opłaci sprzedać – wyroby rzemieślnicze, drobne uzbrojenie, odzienie czy płody rolne. Po drodze, zahaczają o nowopowstałą Walencję, dokonując tam drobnego handlu, ruszają w stronę Genui. Po drodze zatrzymują się w faktorii Rodańskiej, będącej szybko rozwijającą się nadmorską osadą handlową należącą do Syrakuz. Bawią tam dzień po czym ruszają ku Genui, kończąc swą podróż.
Cesarstwo Zachodniorzymskie:
22
Nowa Kartagina:
45 (miasto handlowe)
40 (kontrola szlaku)
Państwo Franków:
20
Liga Liguryjska:
50
Kartagina:
12
- Szlak Śródziemnomorski:
Szlak blisko związany ze szlakiem Kartagińskim. Ci kupcy którzy nie wybrali jako portu przeznaczenia Genui, w Syrakuzach wykorzystując rodzime wyroby oraz skupując ryby od Kartagińczyków, ruszają w podróż do Konstantynopola, zahaczając o Ateny gdzie skupują wełnę oraz sery kozie, po czym zahaczają o Tesaloniki gdzie także obracają winem z pobliskich winnic.
Wspólnota Wolnych Ziem
20
Rzym:
20 (kontrola szlaków)
37 (miasto handlowe)
- Szlak Sycylijski:
Italia:
25 [Kontrola Szlaku]
28 [Miasto kupieckie]
Wspólnota Wolnych Ziem:
15
- Szlak Kartagiński:
Jak sama nazwa mówi, zaczyna się on w Kartaginie, gdzie wszystko czym można handlować kupcy pakują na łodzie i płyną w kierunku Genui. Szczególnym towarem są tutaj ryby, w połowie których w tym rejonie specjalizują się żyjący by brzegach mieszkańcy Kartaginy Jednakże po drodze nie omieszkają zahaczyć o Syrakuzy, gdzie dokonują obrotu swoimi towarami oraz kupują wyroby rzemieślnicze z kuźni i warsztatów Syrakuzyjskich, po czym, zahaczając o nowo wybudowane Nowe Jeruzalem u wybrzeży Królestwa Pańskiego, dopływają do końca swej wędrówki. Co prawda, Pan na Syrakuzach próbował na drodze prawodawczej skłonić kupców by zatrzymywali się jeszcze w największych osadach na Korsyce i Sardynii, lecz dla kupców całkowicie nieopłacalny byłoby zahaczanie o tak mało wartościowe miejsca, dlatego po prostu zignorowali to, wykorzystując możliwości jakie daje im morze.
Kartagina
42 (miasto handlowe)
30 (szlak handlowy)
- Szlak bydlęcy:
Zaczyna się gdzieś na nizinie węgierskiej a nazwę czepie stąd, że Madziarowie po każdym większym uboju bydła mięsnego, ładują je do beczek oraz na wozach wysyłają do Konstantynopola, zahaczając o Tesaloniki. Tam też często dokonuje się w pewniej części wymiana towar za towar, gdyż w tamtych rejonach cesarz szczególnie zadbał o uprawę latorośli winnej i wyrabianie z niej wina. W końcu kupcy docierają do Konstantynopola
Wolne Ziemie:
14 (Kontrola Szlaku)
18 [Miasto Kupieckie]
- Szlak Aleksandryjski:
Szlak aleksandryjski, o dziwo, zaczyna się w stolicy Egiptu, gdzie kupcy płyną do Berytos z różnego rodzaju mięsami, skórami, kością słoniową, wyrobami rzemieślniczymi i płodami ziemi.
Republika Suficka Kartaginy
10
Egipt
35
Berytos
30
- Złoty szlak:
To tak naprawdę dwa, bardzo blisko związane ze sobą szlaki – szlak Czarnomorski oraz szlak Arabski. Swoją nazwę wzięły z tego, że to tam obracane jest większość złota tej części świata. Wymiana dokonuje się między 3 dużymi miastami kupieckimi – Hulajgrodem, Konstantynopolem i Berytos, nikt nie zawraca sobie głowy pomniejszymi miastami przybrzeżnymi. Z Hulajgrodu kupcy wywożą jedwabne szaty, które w Konstantynopolu i Berytos biją rekordy popularności, jeżeli chodzi o najbogatsze sfery. W obu szlakach obraca się tak naprawdę wszystkim poczynając od żywności przez wyroby rzemieślnicze, garncarskie, ubiory aż po małe uzbrojenie. Berytos jest najpewniej najbogatszym miastem na świecie, jednak to przez Konstantynopol przechodzi cały handel i strach pomyśleć co by się stało gdyby szlak na którejś trasie został przerwany…
Wspólnota Wolnych Ziem:
30
Cesarstwo Rzymskie:
18 (kontrola szlaków)
25 (miasto kupieckie)
Egipt
35 (miasto kupieckie)
8 (kontrola szlaków)
- Nowy jedwabny szlak:
Gdy Tamara nałożyła cło na Jedwab Perski, Szachinszach już rozbudowywał porty u wylotu rzeki Sefid-Rud. Handel przez Kaukaz był jednak na tyle atrakcyjny, że pomimo ceł, kupcy mogli po drodze zaopatrzać się w równego rodzaju rzeczy po drodze oraz dokonywać tam mniejszych handlów. Wojna, naturalnie stworzyła warunki do zmiany Trasy, korzystają na tym zarówno kupcy z Sari, jak i Hulajpola, a szczególnie nowo powstały Wołgograd, w którym krzyżują się teraz 2 szlaki handlowe – ten, oraz Spływ Permski.
Sassanidzi:
40
Hulajgród
8 (kontrola szlaku)
38 (miasto kupieckie)
- Szlak Owczy:
Wspólnota Wolnych Ziem:
8 (kontrola szlaku)
12 (miasto handlowe)
Ostatnio zmieniony przez Piastun dnia Pon Maj 24, 2021 6:04 pm, w całości zmieniany 10 razy