Sztuka Wojny

Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

    Wojsko

    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wojsko           Empty Wojsko

    Pisanie by Piastun Wto Gru 29, 2020 3:25 pm

    Wojna w PBF-ach jest przyczyną, środkiem i skutkiem wszystkiego – prędzej czy później zostaniesz najechany, albo sam kogoś najedziesz. Dlatego lepiej trzymać rękę na pulsie i nawet mając przyjacielskie relacje z sąsiadami, mieć w zanadrzu przynajmniej kilka oddziałów wojsk zaciężnych, które powstrzymają pochód wroga do czasu aż zbierze się pospolite ruszenie. W tym temacie zostaną poruszone kwestie rodzajów wojsk, zasad werbunku, budowy twierdz czy prowadzenia walki.

    Rodzaje wojsk

    Wyróżniamy 3 rodzaje wojsk: pospolite ruszenie, wojsko zaciężne oraz armie najemne. Zostaną omówione po kolei:

    Pospolite ruszenie
    – gdy władca wzywa na wyprawę, obowiązkiem rycerstwa jest stawienie się z bronią i pocztem do walki. Standardowo, pospolite ruszenie stanowią konne chorągwie rycerskie, jednak w zależności od charakteru państwa czy polityki władcy, mogą to być inne oddziały, powoływane na różnych zasadach. Pomimo że wojna jest jeszcze ich głównym zajęciem, to jeśli władca zbyt często ich zwołuje, bądź wypowiada wojnę nie posiadając dostatecznego casus beli, będą woleli osiąść na włościach niż chadzać po kolana w błocie, krwi i fekaliach wroga. Jeżeli będą na wojnie zbyt długo, zaczną martwić się o swoje majątki i rodziny. Mają jednak niezastąpione plusy. Jedyny twój koszt to zapewnienie im zaopatrzenia; pospolitemu ruszeniu nie płacisz żołdu, a na wojnę przybywają ze ze swoim ekwipunkiem. Frontalna szarża rycerstwa konnego, szczególnie na początku rozgrywki, jest najlepszym argumentem dyplomatycznym.

    Wojsko zaciężne
    – można powiedzieć że to namiastka wojska zawodowego. Wojsko zaciężne to stałe oddziały, otrzymujące wyszkolenie i ekwipunek, utrzymywane przez władcę, zarówno w czasie wojny, jak i pokoju. Ich główny minus to ponoszenie kosztów werbunku, zarówno w złocie, jak i w uzbrojeniu, co w przypadku lepiej uzbrojonych oddziałów może stanowić nie lada koszt. Należy także stale opłacać im żołd, nie wspominając o zaopatrzeniu. Plusy natomiast, to profesjonalny charakter. Z biegiem czasu, będą stanowić podstawę naszej armii.

    Armie najemne
    – W czasie wielkiej epidemii, pojawiły się zorganizowane grupy bandytów i upadłego rycerstwa, które bezkarnie łupiło kupców, osady oraz posiadłości swoich wrogów, bardzo często siłą przełamując obronę. Teraz, gdy nadzieja na jako taki porządek jest coraz większa, przekształcą się w grupy najemne, werbowane za złoto na czas wojny. Są to wojacy najbardziej zaprawieni w bitwach, niejednokrotnie mogą przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. Posiadają także swoje uzbrojenie. Mogą jednak kosztować bardzo dużo i decydując się na najem, musisz nająć całą armię. Jeżeli obecnie rezydują w innym regionie Europy, będziesz musiał załatwić im możliwość przemarszu u innych władców.

    Fortyfikacje i oblężenia
    Może i kosztują dużo, a ich postawienie wymaga czasu, to jednak budowa zamków, twierdz, otaczanie miast wałami drewniano-ziemnymi czy murami obronnymi jest zawsze dobrym pomysłem. Wróg, najeżdżając twoje terytorium nie może tak sobie ominąć twojej warowni, gdyż ryzykowałoby to przerwaniem dostaw zaopatrzenia lub atakiem załogi zamku na tyły jego armii w najmniej spodziewanym momencie. Zza silnych umocnień, nawet kilka oddziałów łuczników, może skutecznie bronić się, nawet przez kilka tur (jeżeli wcześniej nie pomrą z głodu). Dlatego, szykując się na wojnę z wrogiem, należy sprawdzić, czy na naszej drodze nie leżą żadne godne uwagi fortyfikacje, a jeśli leżą, to należy się do tego dobrze przygotować, zaopatrując się w sprzęt oblężniczy. Wrogie umocnienia można zdobyć zarówno szturmem, jak i głodem.

    Jak zbudować fortyfikacje?
    Należy opisać w kilku zdaniach jaką fortyfikację chcemy zbudować, a Mistrz Gry ją wyceni oraz poda czas budowania. Na początku rozgrywki, stać nas będzie jedynie na drewniane grody i wały obronne, jednak w późniejszych etapach, wraz ze wzrostem dochodu do skarbca królewskiego, będzie nas stać na stawianie kamiennych czy murowanych twierdz i murów obronnych. Jest to zawsze poważna i droga inwestycja, jednak możemy być pewni, że nawet w razie niespodziewanej napaści, możemy dużo zaoszczędzić. Czy nie ma bowiem czegoś bardziej cieszącego oka niż splądrowanie miast sąsiada, gdy ten prowadzi wojnę z innym krajem?

    Uwaga Pamiętajmy, że każdą fortyfikację należy obsadzić zaciężnym wojskiem! Co nam z murów jeżeli nie ma kto się z nich bronić?

    Jednostki
    Gracz dysponuje kilkoma startowymi rodzajami jednostek wojskowych, które zostaną mu podane gdy już dostanie państwo. Są to standardowe jednostki, co do zasady wspólne na większości graczy. Różnice mogą wynikać z charakteru państwa czy kultury (przykładowo państwo arabskie czy tureckie, może dostać inny pakiet jednostek niż państwa europejskie. Za wyjątkiem maszyn oblężniczych i floty, można tworzyć własne projekty jednostek, opisując nie, a ja je wycenię. Choć wydaje mi się, że specjalnie nie ma po co, bo te podane na start są raczej na tyle uniwersalne, że zawsze wybierzemy coś dla siebie...

    Każda jednostka lądowa (każdy oddział) ma liczebność 100 osób!

    Ruchy wojsk i taktyka

    Jeżeli wysyłamy armię poza granice państwa, do określonego w każdej turze terminu, należy napisać o tym w jawnym dla wszystkich temacie Ruchy wojsk. Ujawnienia nie wymagają ruchy wojsk do 500 ludzi, nawet jeśli kogoś mają w tej turze najeżdżać innego gracza. Ujawnienia nie wymagają także ruchy wojsk państw, które nie graniczą (lądowo, lub przez morze) z żadnym innym państwem, chyba że mają zaatakować inne państwo (i oczywiście nie przekraczają liczby 500 ludzi)



    Uwaga: Limit 500 ludzi podany powyżej, do którego nie trzeba zgłaszać jawnie ruchu wojsk, jest łączną ilością, niezależnie od tego czy tych 500 wojaków porusza się łącznie czy oddzielnie, w jednym kierunku, czy w różnych kierunkach. Przykładowo gracz może bez podawania tego do Ruchów wojsk zaatakować 5 różnych państw na raz, po 100 ludzi. Jednak ruch łączną ilością 600 ludzi (choćby na drugim końcu świata) trzeba ujawniać.

    Taktyką jest plan prowadzenia wojny, który wstawiamy na naszym tajnym forum w temacie „Rozmieszczenie wojsk”. Plan powinien zawierać listę wojsk biorącą udział w wojnie, ruchy wojsk, najlepiej nakreślone na mapie albo przynajmniej jasno wytłumaczone, oraz rzeczowe informacje jak, w jaki sposób ma być prowadzona wojna (czy twierdze wroga mają być brane szturmem czy może głodem, czy celem najazdu jest zajęcie wrogich ziem czy tylko ich splądrowanie, czy starać się doprowadzić do walnej bitwy, czy może stosować wojnę podjazdową).


    Ostatnio zmieniony przez Piastun dnia Pią Lut 26, 2021 5:50 pm, w całości zmieniany 2 razy
    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wojsko           Empty Re: Wojsko

    Pisanie by Piastun Pią Sty 01, 2021 5:44 pm

    Okręty i walka na morzu

    Dla uproszczenia, każde państwo może budować takie same jednostki morskie. Do każdego okrętu automatycznie jest przydzielona, na stałe, niewielka załoga złożona z kilkunastu marynarzy, którzy kierują okrętem, wiosłują, czy obsługują broń pokładową. Oprócz niej każdy okręt jest w stanie pomieścić dodatkowe 100 osób. Ma to znaczenie, głównie, przy walce morskiej, gdyż to właśnie wojsko umieszczone na okrętach dokonuje ostrzału wrogich załóg czy dokonuje abordaży.

    Transport wojska
    Każdy okręt może transportować wojsko. Kawalerię mogą przewozić jedynie holk i karawela. (Więcej o transporcie - tutaj)

    Rodzaje okrętów:

    Langskip – nieskomplikowana konstrukcyjnie, prosta galera, przypominająca normandzki Drakkar. Podstawowy i w miarę tani okręt pozwalający na transport wojsk. Można z niej dokonywać abordażu, ale w walce z kogami czy holkami, trzeba uważać na głowę.
    Koszt: 15 sztuk złota, budowa zajmuje jedną turę

    Koga – Nieco większy okręt żaglowy, Odrobinę szybszy i zwrotniejszy niż langskip. Na przodzie i tyle posiada podwyższone nadbudówki, z których łatwiej razić strzałami okręty wroga.
    Koszt: 25 sztuk złota, budowa zajmuje jedną turę

    Holk – Rozwinięta forma kogi, ze wzmocnionym belkami poszyciem i sterem zawiasowym, a przez to bardziej od kogi zwrotna i wytrzymalsza. Posiada także większe kasztele na przodzie i tyle okrętu, przez co daje łucznikom wyraźną przewagę nad mniejszymi okrętami. W przeciwieństwie do kogi i langskipu, może przewozić kawalerię.
    Koszt: 40 sztuk złota, budowa zajmuje jedną turę

    Dromon – Wiosłowo-żaglowa galera wyposażona w taran oraz małą, pokładową balistę, przez co jej znaczenie bojowe wzrasta. Niestety wzrasta także cena, dlatego uważa się, że bardziej niż do transportu wojska, służy do walki.
    Koszt: 80 sztuk złota, 20 j. uzbrojenia, budowa zajmuje jedną turę

    Chelandion – W zasadzie jest to nieco większy dromon, z tym, że zamiast tarana i balisty, wyposażony jest w syfony miotające na kilkanaście metrów przed siebie ogień grecki. Łatwopalna mieszanina umieszczona pod pokładem jest jednak ryzykownym wyjściem, jeżeli chcemy używać tego okrętu do transportu wojsk lub umieścić go w większym zgrupowaniu okrętów.
    Koszt: 100 sztuk złota, 10 j. uzbrojenia, budowa zajmuje jedną turę.

    Karaka – Nieco większy od reszty okrętów, głównie poprzez głębokie i pojemne podpokładzie, gdzie rozstawione jest kilka dział okrętowych, po obu burtach. Artyleria ta jest co prawda prymitywna i zawodna, stąd w dalszym ciągu duże znaczenie ma abordaż, jednak przy odrobinie szczęścia i umiejętności szypera, oprócz efektu psychologicznego, pogruchocze nie tylko kości przeciwników, ale także podziurawi ich okręt. Może także przewozić kawalerię.
    Koszt: 150 sztuk złota, 30 j. uzbrojenia, budowa zajmuje 2 tury.

    Uwaga: Ceny mogą zostać zbalansowane w trakcie rozgrywki, jeżeli okażą się zbyt duże.

    Żeby była jasność – każdy rodzaj okrętu może dokonywać abordażu na każdy. Różnice wielkościowe nie są aż tak duże. Jednak w przypadku abordażu załogi langskipu na holka czy karakę, nie trudno przewidzieć która strona będzie miała utrudnione zadanie.

      Similar topics

      -
      » Wojsko

      Obecny czas to Sob Lis 23, 2024 12:15 pm