Sztuka Wojny

Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

2 posters

    Wydarzenia

    Officer TJ
    Officer TJ


    Liczba postów : 429
    Join date : 30/12/2020

    Wydarzenia Empty Wydarzenia

    Pisanie by Officer TJ Nie Paź 30, 2022 10:18 pm

    Wydarzenia Huj
    Officer TJ
    Officer TJ


    Liczba postów : 429
    Join date : 30/12/2020

    Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

    Pisanie by Officer TJ Pią Lis 11, 2022 2:45 am

    II tura

    Wielka tłocznia w Praprii

    Prapria jako część Królestwa Troi od lat słynie z wielkich roztaczających się gajów oliwnych, których budowę miał ponoć nadzorować w młodości sam król Troilos. Oliwki z tutejszych gajów dzięki dobremu ukształtowaniu terenu, wpływowi wód zwanymi Propontis  oraz doskonałym warunkom nasłonecznienia gleby cieszą się uznaniem w całym królestwie i jego okolicach. Rozrost królestwa w ostatnich latach sprawił, że efektywność produkcji oliwy prymitywnymi metodami jest o wiele niewystarczająca do potrzeb królestwa, dlatego postanowiono zatrudnionić najlepszych inżynierów w całej Azji Mniejszej do budowy tłoczni mającej znacząco podnieść efektywność produkcji oliwy. Metoda jaką pozyskiwana będzie w tłoczni oliwa zwie się Trapetum, czyli młyn składający się z dwóch półokrągłych kamieni, które będą obracane wkoło przez robotników. Odległości tych kamieni mają być regulowane, co pozwoli na mielenie oliwek bez miażdżenia pestek.

    na inwestycję zostaje przeznaczone 100 drachm


    Winnica Troilosa w Troadzie

    Troada, będąca sercem Królestwa Troi słynie nie tylko z legendarnego miasta jakim jest Troja, ale również z winnic położonych w pobliżu miasta. Produkowane w Troadzie wino stanowi dobro narodowe trojan oraz ważny czynnik ekonomiczny. Tak też z rozkazu króla zatwierdzono budowę nowej winnicy, ale innej niż zwykłe winnice. W nowej winnicy ma być produkowane wino na dwory królewskie oraz dla najwyższych warst społeczeńsywa. Zadbano o ustawodastwo aby nie tylko zwiększyć efektywność inwestycji, ale też zadbać o renomę wina trojańśkiego. Wprowadzono prawa, które, mają chronić jakość i reputację lokalnego wina, ponadto wszystkie amfory z tej winnicy będą musiały być zapieczętowane pieczęcią urzędników miasta, aby zagwarantować ich autentyczność i pochodzenie.



    na inwestycję zostaje przeznaczone 70 drachm
    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

    Pisanie by Piastun Pią Lis 11, 2022 8:56 am

    W Praprii powstaje wielka tłocznia, wyglądająca inaczej niż jakakolwiek inna w Grecji. Mieli na to wpływ w szczególności budowniczowie z Czterech Rodzin, Rodos oraz Thrakesionu, którzy wspólnymi siłami opracowali projekt konstrukcji. Zaś winnice posadzone w Troadzie z pewnością będą rodzić owoc na najlepsze wina dla naszej arystokracji.

    +1 tłocznia
    +1 winnica
    10 drachm zwrotu w przyszłej turze
    Officer TJ
    Officer TJ


    Liczba postów : 429
    Join date : 30/12/2020

    Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

    Pisanie by Officer TJ Nie Gru 11, 2022 9:37 pm

    "Odbudowa Troi"

    Wydarzenia Screenshot_20221212-140335_Netflix

    Zeszłoroczny pożar Troi najpewniej był najgorszym wydarzeniem w królestwie od czasów wojny trojańskiej. Dorobek wielu pokoleń trojan, ciężko pracujących na odbudowę dawnej chwały królestwa Priamia po prostu spłonął. Jedynym szczęściem w tym nieszczęściu była wzorowa postawa samego Rizeusza oraz lokalnego garnizonu, dzięki czemu udało się uratować przynajmniej część miasta od strony morza. Gdy pierwsze emocje związane z pożarem upadły należało przedsięwziąć pierwsze kroki ku odbudowie miasta. Rizeusz będący najpewniej najlepszym zarządcą w całym hellenistycznym świecie ze wsparciem najlepszych królewskich architektów postanowił skorzystać z okazji, że zrobiło się trochę wolnej przestrzeni i przeprojektował plany miasta tak, aby uwzględnić przyszłe inwestycje jakie mają zostać zrealizowane w mieście, ale też aby zapobiec w przyszłości wybuchowi pożaru o takiej skali.

    W nowym planie odbudowy miasta założono, że miasto będzie budowane na planie regularnym. W centralnej części miasta zaplanowano miejsce na agorę jako główną przestrzeń publiczną miasta, która będzie otoczona otoczona budynkami pełniącymi funkcje handlowe i administracyjne. W pobliżu agory znajdują się, jak i będą się znajdować wszystkie najważniejsze obiekty publiczne miasta, takie jak świątynie, teatr, gimnazjon czy odeony oraz pałac królewski. Od agory czyli centralnej części miasta będą wychodzić najszersze ulice, aby w ten sposób zapewnić ułatwiony dostęp do centrum miasta, ale też, aby ruch na ulicy nie zakłócał zebrań czy dyskusji odbywających się na placu. Wokół miasta zostanie wytyczone pole wzdłuż których będzie biegł wielki mur otaczający miasto.

    Gdy Rizeusz skończył już planować wstępny wygląd miasta postanowiono przejść do rzeczy, czyli odbudowy miasta.  Zaangażowano do tego celu robotników, niewolników z czasów wojny jońskiej, ochotników spośród mieszkańców oraz lokalny garnizon. Pierwszym i najważniejszym celem była budowa domostw korzystając z odzyskanych surowców, jakie pozyskano z rozbiórki spalonych budynków oraz tych, które udało się ściągnąć z pozostałych części królestwa. Biorąc pod uwagę, jak szybko rozprzestrzenił się ogień wśród domostw, nowe domostwa mają być budowane teraz  jedynie z kamienia i tynkowanej lub glinianej cegły. Dachy w owych domach mają być lekko pochyłe lub płaskie, aby umożliwiały gromadzenie wody deszczowej. Aby wykorzystać przestrzeń miasta oraz ograniczone zasoby postanowiono część domów budować w stylu dwukondygnacyjnym, tak by na tej samej powierzchni mogły zamieszkać dwie rodziny zamiast jednej. Poza budową szerokich ulic zachowane mają być również większe odległości pomiędzy domostwami.

    W drugim równorzędnym etapie odbudowy, choć mniej priorytetowym zaczęto odbudowywać odeon oraz kuźnie w wyznaczonych dla nich dzielnicach. Nie zapomniano również o zabezpieczeniu miasta przed kolejną próbą jego podpalenia, więc poza ogólnym przeplanowaniem miasta i ujednolicenia materiałów budowlanych zaplanowo budowę straży ogniowej obejmującej wszystkie dzielnice miasta.



    Przaznaczone fundusze:
    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

    Pisanie by Piastun Pon Gru 12, 2022 8:51 pm

    Dosyć duże środki jakie zostały przeznaczone na odbudowę, wnet rozeszły się po kamieniołomach, gliniarniach, chałupach architektów i budowniczych. Cały lud rzucił się do pracy, jednak na całkowitą odbudowę miasta do stanu sprzed pożaru, troszkę pieniędzy zabrakło. Nie ma też co się czarować - całkowite nieużywanie drewna nie jest możliwe (a przynajmniej nie nasi budowniczowie nie potrafią tego zrobić), gdyż niektóre elementy konstrukcyjne takie jak choćby krokwie, belki podtrzymujące stropy, zakłady pod zadaszenia i wiele innych musi być z drewna. Zbieranie wody deszczowej na dachach oczywiście jest możliwe, jeśli napadałoby jej co najmniej tyle, aby w ciągu paru dni nie wyparowała (a rzadko to się zdarza). Niemniej, nasze miasto zostało odbudowane, a patrząc na plany "dobudowy" można rzec, że ze sporym zakładem...

    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

    Pisanie by Piastun Wto Gru 20, 2022 7:44 am

    Stawka większa niż życie

    Wydarzenia Zpage304

    Podpalenie miasta to nie w kij dmuchał, a sprawa poważna - rzec by można gardłowa - ktoś w końcu winien dać gardła za tak straszliwą zbrodnię. Tak też było w Troi, gdzie król gotował się tak, że martwić się było można, że zaraz od niego miasto zajmie się kolejny raz. Gdy budowniczowie trudzili się, aby odbudować Troję, król Troilos nakazał znaleźć winnych tegoż straszliwego czynu. Rozpoczęto więc wielkie śledztwo - a grupa sowicie opłaconych przez króla śledczych spadła na miasto, zawzięci niczym sam cerber, węsząc, poszukując i oskarżając.

    Obiecano też rzecz jasna wielką nagrodę za pomoc w znalezieniu winnych - prawdziwą górę drachm. No i wtedy się zaczęło. Spora część Troi leżała w ruinie, a jej mieszkańcy znaleźli się bez dachu nad głową... Sprzyjało to nastrojowi paranoi, a ponadto więcej niż jeden Trojańczyk wpadł na pomysł szybkiego zarobku... Zaczęła się więc spirala oskarżeń. Każdy oskarżał każdego - z pewnością winny był garncarz Perykles, bo oszukiwał przy wydawaniu reszty, winny musiał być Linos, handlarz rzepą, bowiem krzywo spode łba patrzył, winna była praczka Hypatia, bo zdradzała męża, to i miasto musiała zdradzić, winny być żebrak Karpos, bo śmierdział i się szlajał... W pewnym momencie zdawać by się mogło, że pół miasta brało udział w podpaleniu i aż dziwnym było, że wszyscy ci spiskowcy po prostu nie roznieśli Troi na kawałki przy pomocy kilofów. Oczywiście każdy z donosicieli domagał się drachm za swoje "absolutnie sprawdzone i pewne informacje". Z tej kakofonii kłamstw wyłonić choćby okruch prawdy nie sposób i jedynym co osiągnięto było sporo wybitych zębów, gdy oskarżeni postanowili podziękować donosicielom. A, no i mąż rozwiódł się z praczką Hypatią, dowiadując się przy okazji tego wszystkiego że zdradzała go ze wszystkimi sąsiadami.

    Śledczy postanowili jednak poszukiwać winnych nie tylko w Troi - gdybano, że za podpaleniem musiały stać obce siły - a agenci za to odpowiedzialni musieli skądś się wziąć. Gdzie znaleźć można najwięcej obcokrajowców? Otóż w porcie i wśród kupców! Tak więc dzielni śledczy ruszyli do portu Troi, jednego z najbardziej ruchliwych w całej Helladzie... Od lat do miasta przybywają liczne statki wiozące wszelkiego rodzaju dobra - więc ruch w porcie jest nielichy. Śledczy mimo tego zaczęli przesłuchiwać tragarzy i kupców, kto do portu przybywał i co tutaj robił... Ci generalnie pojęcia nie mają - pół stanu kupieckiego Hellady ostatnimi czasy bywało w Troi i jedynym kogo tu brakuje była chyba tylko stara Petruskratesa z Koleskum. Śledczy jednak odpuścić nie zamierzają, tak więc przesłuchiwani zaczynają zmyślać i łgać, byle tylko ci się odczepili. Wskazywane są przypadkowe osoby, głównie obcy kupcy... którzy z racji, że przybywali regularnie do miasta, znali teren więc część z nich od razu jest zatrzymywana, ku swojemu niezmierzonemu zaskoczeniu - przybyli do Troi ubić interes, a tym co ich spotkało była mało przyjemna wizyta w loszku. Z całego ambarasu znowu niewiele wynikło - a z zeznań wynika że winni są wszyscy i nikt. Kupców zatem wypuszczono.

    Rozkazem królewskim należało zbadać trop rzekomego zarządcy mennicy, który tajemniczo wstał z martwych. Postanowiono więc działać i każdego dnia przesłuchiwano wdowę po nim i jego biedne, pozbawione ojca dziatki, aby ich przesłuchiwać. Dopytywano się każdego szczegółu życia jej i męża z ostatnich kilku miesięcy, a w szczególności, dlaczego wdowa nie poinformowała nikogo z władz o śmierci swego męża. Zalewając się łzami, kobieta twierdziła stary łajdaczył się na kurtyzanach i wcale nie było jej żal kurwiarza, a że kobieta pracująca była, pochowawszy mężulka sama wzięła się do pracy, nie oglądając się na ewentualną pomoc państwową. - śledczy jednak nie byli przekonani i gdy zaczęli nadchodzić nie tylko ją i jej dzieci ale i jej rodzinę, sąsiadów a nawet jej matuchnę którą dochowywała kobieta nie wytrzymała. Pewnego dnia, gdy mieli ją zabrać na kolejne przesłuchanie, znaleźli kobiecinę w stanie takim jak jej mąż - martwą. Nie wytrzymała ona nerwów i zmarła, tym samym zapewne urywając ten trop (jakikolwiek on nie był).

    Prowadzone niestrudzenie całymi dniami śledztwo efektów jak na razie nie przyniosło żadnych efektów i nie wiadomym jest czy jakiekolwiek kiedykolwiek przyniesie. Są jednak pewne pozytywy - nastrój powszechnej paranoi sprawił, że każdy patrzy każdemu na ręce i nikt raczej Troi ani Rizei nie podpali w ciągu kilku następnych lat - podejrzany jest każdy kto nosi na ulicy choćby i świeczkę. Nagrody obiecanej nie wypłacono nikomu, gdyż nikt nie pomógł w żadnej mierze. Gdy zaś nad Troją zapada zmierzch, po mieście niosą się dźwięki czekanów i młotów - to śledczy ponoć zajęli są kruszeniem wielkiej bryły złota, którą król przekazał im na poczet kosztów śledztwa i jako nagrodę za ich starania - przynajmniej oni będą po tym wszystkim szczęśliwymi i bogatymi ludźmi...

    • Śledztwo przynosi brak efektów.
    • Drachmy obiecane za wskazanie winnych nie zostają wydane
    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

    Pisanie by Piastun Nie Lut 26, 2023 5:37 pm

    Wieszanie celników

    Wydarzenia Piastunek1_Shot_from_a_new_high-budget_historical_film_dwo_acci_32297dd7-70b5-4626-9adc-ee9dd9b8b8bd

    Powiedzmy sobie szczerze, to miasto nie należy do najwspanialszych. - tymi jakże oględnymi słowami skwitował jeden mieszkańców Rizei (zwanej niegdyś Sardis) zabłąkanego kupca z Rodos, gdy ten zapytał dlaczego miasto niczym nie handluje. - Pójdź do tutejszego burdelu, tam tylko kupczą u nas w mieście, co prawda jedno kurwy i wyłącznie opryszczką na przyrodzeniu, ale zawsze tanio. - Kupiec nie do końca rad z tego, że trafił na takie wypizdowie, ale ponoć odwiedził jedyne w mieście "targowisko".

    Do momentu zajęcia Sardis przez Króla trojańskiego miasto rozwijało się w prawidłowym tempie, było wszak stolicą jednego z państw Helleńskich. Po zajęciu przez Troję, wyginięciu na wojnie części męskiej populacji oraz chorobie jaka panowała przez blisko trzy lata, miasto poważnie podupadło. Triumfalny wjazd bohatera trojańskiego Rizeusza do miasta był chyba ostatnim przejawem zainteresowania Króla Troilosa Sardis (zwanego od tej chwili Rizeą). Miasto przestało się rozwijać, przestały być wznoszone jakiekolwiek budowle, a z biegiem czasu kupcy przestali przybywać do miasta, wybierając okoliczną Mesopotamię, która mimo całkowitej klęski w wojnie stała na nogi, a młodzi emigrowali do Troi, na Rodos oraz wyruszając w rejs do dalekiej Beocji czy Attyki. Ci jednak, którzy zostali w mieście nie mają wyjścia - muszą płacić podatki dla człowieka który doprowadził do ruiny ich państwo oraz oddawać rekruta. 

    Nie wiadomo kto pierwszy zaczął dyskusję, ale wkrótce powiedziano głośno - dość. Podczas ostatniego poboru podatku, celnicy zostali dotkliwie pobici a dwóch z nich którzy zasłaniali się władzą nadaną przez Króla Troilosa, zostało powieszonych na miejscowym targowisku. Administracja miasta, ze strachu przed rebelią zamknęła się w gmachu tutejszego "pałacu" przykazując strażnikom nie wpuszczania nikogo pod żadnym pozorem. Chyba tylko obecność wojska, które stacjonowało na obrzeżach miasta, odstraszało niezadowolonych mieszkańców od wszczęcia (głupiej, bo i z góry przegranej) rebelii. Tak czy inaczej, podatki nie zostały pobrane i chyba nawet nie to stanowi problem - ludność w mieście jest skrajnie niezadowolona z sytuacji społecznej i gospodarczej miasta. 

    Wszyscy w Troi zadają sobie pytanie co zrobi Król Troilos; czy śladami Akris rozpocznie inwestycje w Rizei i nada równe prawa mieszkańcom dawnego państwa posttrackiego (co z pewnością nie spodoba się w stolicy) czy nieustępliwie stojąc na swoim niepokoje na podbitych ziemiach ugasi chłodem miedzi i żelaza.

    Rizea nie przynosi w 9 turze dochodu z domostw, mimo iż powinna być zaopatrywana

    Officer TJ likes this post

    Officer TJ
    Officer TJ


    Liczba postów : 429
    Join date : 30/12/2020

    Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

    Pisanie by Officer TJ Nie Mar 05, 2023 2:07 pm

    Odbudowa Murów Troi

    Wydarzenia 7969064_orig_1

    W roku dziewiątym od ogłoszenia igrzysk przez Pytie zostały odbudowane potężne mury okalające miasto, ponownie stając się symbolem bogactwa i bezpieczeństwa w całej Helladzie.

    Piastun likes this post

    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

    Pisanie by Piastun Nie Mar 19, 2023 10:17 am

    Bogatemu to i byk się ocieli

    Wydarzenia Depositphotos_129163494-stock-photo-abandoned-gold-mine-tunnel

    Rozległa jest domena królów Troi, przez niektórych zwanych czasem panami Azji. Od brzegów morza egejskiego, po góry Anatolii, rozciąga się ona na ogromnym obszarze, większym niż jakiekolwiek państwo Hellenów. Nic więc dziwnego, że czasem istnieją pewne problemy z właściwym ocenieniem nad czym tak właściwie król Troi panuje, a świadomość o tym co dzieje się w odleglejszych prowincjach bywa niewielka. Ku nowo podporządkowanym terytoriom z czasem ruszają jednak królewscy posłańcy i inspektorzy aby ocenić przydatność nowo podbitych ziem dla Troi.

    Tak też było w przypadku gór Frygii, jednego z najnowszych nabytków królestwa. Szybko zrozumiano potencjał tych ziem, odnajdując bogate złoża marmuru, jednak miejscowi twierdzili że niegdyś eksploatowano tu też inne kopalnie. Kierując się za wskazaniami nielicznych pasterzy zamieszkujących tutejsze góry, królewscy posłańcy w istocie odnaleźli kopalnię, zawaloną od upływu czasu - a w jedynym dostępnym korytarzu, ślady pokładów żelaza. Otwarto zatem jedną z wcześniej zamkniętych komór, w której odnaleziono prawdziwy skarb - skład pełen rudy żelaza, który widać dawni właściciele kopalni z jakiegoś powodu porzucili. Znalezisko zostało załadowane na wozy i posłane do stolicy - tym samym nawet z wyeksploatowanej kopalni ostatecznie przyszło coś dobrego.

    Troja zdobywa 2 bloki żelaza

    Officer TJ likes this post


    Sponsored content


    Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

    Pisanie by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Obecny czas to Pon Kwi 29, 2024 4:24 pm