ZWIĄZEK ETOLSKI
Początki:
Gdy doszło do wielkiej katastrofy, plemiona Etolów uczyniły to, co przez wieki czynić zwykły w obliczu zagrożeń i klęsk - umknęły w niedostępne góry, które od zawsze ofiarowały im schronienie. Tym razem jednak miało być inaczej. W niedostępnych górach plemiona cierpiały z powodu głodu, ziemia nie chciała rodzić, a stada zwierząt umierały. Etolowie mimo tego uparcie trzymali się życia, i choć dręczyła ich niepogoda, głód i wszelkie nienaturalne bestie to trwali. Z czasem jednak oczywistym się stało, że ich ojczyzna została przeklęta - i że pozostając w niej nie mają oni szans na przetrwanie. Plemiona ruszyły więc na wschód, wycinając sobie drogę pośród ludów które popadły w kompletne barbarzyństwo, oraz bestie które wychynęły z mrocznych gajów. Pozostawiając za sobą ślad z tych którzy zginęli w walce lub nie wytrzymali trudów podróży, Etolowie parli jednak naprzód. W końcu dotarli oni do miejsca, gdzie dawniej wznosiły się Delfy. Gdy rozbili tu obóz aby odpocząć, stary kapłan Apolla doznał wizji - Etolowie odnaleźli środek świata i miejsce to zostało im przeznaczone przez bogów na ich nowy dom. Mieli oni oczekiwać tu na 'wydarzenia wielkiej wagi', które wpłyną na los nie tylko ich, ale i całej Hellady. Choć ziemia ta wydawać się mogła nieprzyjazna, dla znękanych przybyszów okazała się ona być nowym domem - od czasów niepamiętnych żyjąc w warunkach które dla innych byłyby nieznośne, doskonale radzili sobie na tych ziemiach. Z czasem, gdy ich liczba zaczęła rosnąć, Etolowie zasiedlać zaczęli okoliczne ziemie. Jako że żadne z etolskich plemion nie zniosłoby aby rządził nimi władca z innego, celem obrony przed innymi ludami utworzony został Związek Etolski - aby bronić wolności wszystkich Etolów. Gdy w Delfach pojawiła się Pytia, Etolowie wiedzieli, że przepowiednia sprzed lat spełniła się - a za swą rolę uznali stać się opiekunami świętego miejsca jakim są Delfy.
Ustrój:
Władza w Związku Etolskim sprawowana jest w sposób demokratyczny. Podstawową jednostką podziału ziem związku jest okrąg, z reguły będący rejonem w którym osiedliło się dane plemię - aczkolwiek leżące na północ terytoria zasiedlone w późniejszym czasie nie były przydzielone żadnej konkretnej grupie - będąc tworzonym w miarę kolonizacji przez coraz bardziej wymieszane plemiona etolskie. W ramach każdego okręgu istnieje jego własne zgromadzenie ludowe, w którym prawo ma uczestniczyć każdy dorosły mężczyzna z Etolii posiadający ziemię w danym okręgu (można jednak być obywatelem tylko jednego okręgu związkowego). W przypadku nie posiadania ziemi albo jej utraty pozostaje się obywatelem Związku z wszelką wynikającą z tego ochroną jednak bez praw politycznych. Obywatelstwo związkowe dziedziczy się po mieczu, choć może ono zostać nadane decyzją Synedrionu (który również może wygnać delikwenta który sobie szczególnie zawini). Zgromadzenia ludowe zajmują się sprawami dotyczącymi danych społeczności i sprawowaniem sądów w ramach okręgu, jednak muszą one sprawować sądy i codzienne rządy w ramach prawa Związku ustalonego przez Synedrion. Zgromadzenia Ludowe wybierają swoich przedstawicieli do Synedrionu - rady która raz do roku zbiera się w Delfach (może jednak zostać zwołana częściej jeżeli zachodzi taka konieczność). Synedrion zajmuje się polityka zagraniczną Związku, tworzy nowe prawa oraz wyznacza generalny kierunek działań na następny rok. Głosowanie Jako że Synedrion jest stosunkowo liczny i zbiera się rzadko, dla zapewnienia istnienia stabilnej władzy z jego szeregów powołuje się dziewięcioosobowy Apokletoi, który zajmuje się codziennym sprawowaniem rządów w Związku. Członkowie Apokletoi powoływani są na jeden rok. Jednym z członków Apokletoi jest strateg, który w wypadku wojny prowadzi armię Związku i ma decydujący głos w kwestii tego jak prowadzić wojnę. W trakcie wojny strateg pozostaje na stanowisku aż do osiągnięcia zwycięstwa lub gdy zostanie odwołany bezpośrednią decyzją Synedrionu.
Społeczeństwo:
Etolowie są twardym ludem, który choć uważa siebie za część świata helleńskiego, to zawsze w pierwszej kolejności powiedzą, że są Etolami - a dopiero w drugiej kolejności Hellenami - a okres wędrówki zatarł różnice między poszczególnymi plemionami, które dziś są raczej powodem do dumy ze wspólnych przodków niż partykularyzmu plemiennego. Większość Etolów nadal zamieszkuje w niewielkich społecznościach w górzystych regionach gdzie się osiedlili. Skutkiem tego poczucia braterstwa jest niejaka "równość" wszystkich Etolów i ich przywiązanie do ich wolności. Choć rzecz jasna istnieją bogaci i biedni Etolowie, to każdy kto posiada na własność ziemię ma prawa polityczne - choć członkami Apokletoi są zazwyczaj Etolowie zdolni ponieść koszty przebywania w Delfach na czas sprawowania urzędu.
Położenie:
https://i.imgur.com/Idd2cXr.png