Sztuka Wojny

Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

    Wiedza to do potęgi klucz...

    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wiedza to do potęgi klucz... Empty Wiedza to do potęgi klucz...

    Pisanie by Piastun Sro Mar 10, 2021 9:28 am

    Wiedza to do potęgi klucz...

    Wiedza to do potęgi klucz... Nauka10

    Ostatnie lata, jeżeli owocowały w cokolwiek pozytywnego, to owocowały w intensywny jak na możliwości poszczególnych władców, rozwój nauki i handlu. Te drugie zostawmy w spokoju, a zajmijmy się tym pierwszym – nauką. Wielkie kompleksy uniwersyteckie oraz inne struktury zajmujące się rozwojem nauki, zaczęły powstawać na całym kontynencie – największe najpewniej na Wolnych Ziemiach, Konstantynopolu, Nowej Kartaginie, a w ostatnich latach także w Bretanii, Persji czy choćby Rusi. Rywalizacja technologiczna (jeżeli tak można nazwać choćby przykładowo jakże zaawansowane badania nad budową pługa) doprowadziła do polepszenia się jakości życia w wielu rejonach. Furorę robi aktualnie koło wodne, które stanowi swoiste, źródło energii – tabuny chłopstwa nie muszą już, w pocie czoła, młócić cepami zebranych z pól ziaren – młyn położony w sąsiedniej parafii zrobi to za nich. Nie mniej na tym nie koniec – profesorowie i uczący się jeszcze synowie rycerscy czy kupcy zaczynają myśleć nad rzeczami wyższymi i bardziej zaawansowanymi. To z kolei sprawia, że nauka jest w cenie jak mało kiedy wcześniej – uczelnie zaś, jak były mizernie finansowane, tak są mizernie finansowane nadal.

    Syrakuzy i Wolne Ziemie – jak mało które państwo zaangażowało się w program wysyłkowy uzdolnionej młodzieży za granicę i import zagranicznej do ojczyzny. Syrakuzy przystosowały swój uniwersytet specjalnie do tego, budując nowe dormitoria i organizując nauczanie tak, by wszystko funkcjonowało jak należy. Wolne Ziemie z kolei, mając potężny gmach Kongregacji Naukowej w Hulajgrodzie, nie musiały tego robić – Żakowie i profesorowie biorący udział w ostatnim zjeździe tam, sami znaleźli dla siebie miejsce. Wygląda na to, że postęp dalej będzie w cenie, i to najpewniej wyższej niż kiedykolwiek wcześniej…

    Skutki:
    +20 PNów dla Syrakuz (jednorazowo)
    +10 PNów Wolnych Ziem (jednorazowo)
    +5 PNów dla każdego państwa biorącego udział w wymianie uniwersyteckiej w jakiejkolwiek formie. (nie wliczamy kongresu na Wolnych Ziemiach)
    Utrzymanie wszystkich dotychczasowych struktur i inwestycji generujących Punkty Nauki wzrasta dwukrotnie.
    Inwestycje w naukę będą coraz bardziej kosztowne.
    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wiedza to do potęgi klucz... Empty Re: Wiedza to do potęgi klucz...

    Pisanie by Piastun Pon Kwi 19, 2021 7:23 pm

    Chociaż wiedza stwarza problemy, to ignorancja ich nie rozwiąże.

    Wiedza to do potęgi klucz... 511f513237d78729490d79ef556ada10

    Dekadę temu papier był ledwie ciekawostką, stare księgi czasami zamiast w bibliotekach lądowały w piecach, a ktoś, kto był obeznany w prawie czy historii był mniej wartościowy niż murarz, nie mówiąc o doświadczonym wojaku. Czasy się jednak zmieniają. Choć ostatnimi laty koszty budowy nowych szkół wzrosły astronomicznie, te wciąż powstają, niczym grzyby po deszczu. Wielu władców postawiło na rozwój nauki - by kształcić nowych urzędników, przynieść ulgę rannym wojakom bądź ułatwić pracę chłopom. Choć spora suma ze skarbca musiała zostać wydana na rozbudowę edukacji, wielu monarchów uznało wiedzę za wartą swojej ceny - i chyba słusznie. Bowiem Ci władcy, którzy wzorem Saladyna czy Earla Mercji, zdecydowali się nie inwestować w pracę gryzipiórków trafili na śmietnik historii.

    Własną przydatność również uczeni zaczęli dostrzegać. Wcześniej musieli szukać władców, możnych czy bogatych kupców, prosząc o wsparcie w swoich badaniach. Teraz ich przedstawiciele dobijają się do nich drzwiami i oknami, przebijając swoje oferty. Uczeni coraz częściej mogą zatem przebierać w ofertach, a zatem brać pod uwagę nie tylko wysokość swojej wypłaty, ale też inne kwestie - tradycje i renoma uczelni, na której miałby pracować, ustrój kraju, do którego miałby wyjechać, znajomość języka, czy nawet klimat...

    Jednocześnie niezwykle wzrosły koszty prowadzenia wszelkich szkół czy akademii - wraz ze zwiększeniem się ich liczby zaczęto wykorzystywać coraz więcej papirusu, pergaminu, papieru czy atramentu. A skoro wzrosły pensje profesorów - niżsi akademicy również chcieliby podniesienia swoich wypłat. Dziekani, Rektorzy, Zakonnicy, czy kapłani prowadzący różnego rodzaju placówki naukowe na całym świecie, a nawet zakonnicy przepisujący stare księgi biją swoim władcom na alarm - jeżeli ich finansowanie nie zostanie zwiększone, władcy mogą się spodziewać prędkiego odpływu tęgich głów do obcych krajów...

    Skutki:

    Utrzymanie wszystkich dotychczasowych struktur i inwestycji generujących Punkty Nauki wzrasta dwukrotnie.

    Inwestycje w naukę będą jeszcze bardziej kosztowne niż dotychczas.

      Obecny czas to Wto Lis 26, 2024 10:09 pm