Sztuka Wojny

Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

2 posters

    Królestwo Danii

    avatar
    Swen Widłobrody


    Liczba postów : 6
    Join date : 03/01/2021

    Królestwo Danii  Empty Królestwo Danii

    Pisanie by Swen Widłobrody Nie Sty 03, 2021 12:26 pm

    Królestwo Danii
    Królestwo Danii  Unknown

    Historia

    Gdy w 1340 r. władający Danią holsztyński hrabia Gerard III został zabity, skończyło się trwające od ośmiu lat w tym kraju bezkrólewie i na tron wstąpił Waldemar IV Atterdag. Młody, wykształcony król początkowo władał tylko północną Jutlandią, stopniowo jednak odzyskał resztę Jutlandii, Zelandię i inne tereny spustoszonego i podzielonego za panowania poprzedniego króla kraju. Niestety nie było mu dane długo się cieszyć zarówno własnym państwem, jak i swoim zdrowie - zaraza wszystko pochłonęła.
    Na jego gruzach, grupa okolicznych jarlów wybrała wśród siebie najsilniejszego, którym się okazał być Swen Widłobrody. Wiedział, że ma przed sobą niełatwe zadanie, jednak zamierzał zrobić wszystko, by przede wszystkim zapewnić dobrobyt swoim ludziom i zjednoczyć wpierw Danię, a potem całą Skandynawię.


    Królestwo Danii  Swen_Widlobrody_ubt


    Ustrój

    Państwem rządzi król, dożywotnio, bądź do momentu, gdy jego władza zostanie zakwestionowana przez któregoś z jarli. Odbywa się wówczas holmgang - pojedynek na śmierć i życie, dzięki temu wiadomo, że władzy nie będzie dzierżyła osoba słaba. Królowi podlegają jarlowie, każdy z nich stoi na czele własnej prowincji i odpowiada za dobrobyt i bezpieczeństwo mieszkańców. Jarlom podlegali zaś wodzowie, którzy odpowiadali za konkretne wsie, bądź mniejsze miasteczka.

    Religia

    Zanim zaraza dotarła na Skandynawię, miały tu miejsce pierwsze etapy chrystianizacji, które jednak nie przetrwały próby czasu, a lokalna ludność odebrała zarazę jako karę za próbę odwrócenia się od bogów, stąd też powrót do rodzimych korzeni - kultu. Centralny element wiary duńskiej to Völuspá, opowieść o drzewie życia, Yggdrasilu, świętym jesionie. Jest tym co święte, osią i miejscem łączącym wszystko we spólnym ładzie w kosmosie. W mitologicznej pieśni o Yggdrasilu drzewo życia jest niszczone przez jelenie i węże symbolizujące to, co niepewne i groźne. Yggdrasil jednak żyje dzięki Nornom, podlewającym święty jesion wodą ze studni Urdand brunnen.
    Bogów i inne istoty nadprzyrodzone czczono na dwa sposoby. Pierwszym i najbardziej oczywistym był publiczny kult, obejmujący składanie ofiar. Na ogół obrzędy odbywały się na farmie wodza, na þingu lub w świętych miejscach. Ceremonie prowadził król, earl, wódz albo goði, czyli specjalnie do tego wyznaczony człowiek. Według źródeł historycznych goði odprawiał obrzędy ku czci określonych bogów w wyznaczonych miejscach lub w budowli zwanej hof. Pełnił także inne funkcje społeczne jako znający prawo, przywódca podczas wojny i wypraw handlowych itd.
    Oprócz tego praktykowano kult religijny w bardziej osobisty sposób, na poszczególnych farmach. Główną uczestniczką świętych aktów była kobieta, która dbała o zachowanie tradycji danej rodziny i farmy. Z kolei farmer przewodził rytuałom wyznaczającym etapy życia poszczególnych członków rodziny. Tych dwoje pełniło też funkcje goði (męskiego opiekuna kultu) i gyðja (żeńskiej opiekunki kultu), prowadząc obrzędy podczas blót – ofiary lub uczty.
    Niektórzy ludzie i rodziny w wyjątkowy sposób czcili któreś z bóstw. Jedni mieli szczególny stosunek do Frejra lub Frei, inni woleli Thora lub Odyna. Czciciele Odyna, Thora lub Frei traktowali tych bogów jako fulltrudi, czyli najdroższych przyjaciół, i zabiegali o ich łaski.


    Społeczeństwo oraz kultura

    Różnice ekonomiczne oraz kulturowe w społeczeństwie były bardzo duże. W tej kwestii najwięcej informacji dostarczają miejsca pochówku – od bogato zdobionych i dobrze wyposażonych grobowców po niepochowane, porzucone szkielety.
    Wiadomo na pewno, że w okresie wikingów, w Skandynawii, było wielu niewolników. Były to pozbawione wpływów i praw politycznych oraz gospodarczych jednostki. Najczęściej zdobywano takie osoby poprzez kupno lub porwanie. Zdarzała się również utrata wolności za niektóre przestępstwa. Dzięki swoim doskonałym statkom, w toku licznych wypraw, zdobywali wikingowie nowych niewolników. Sprowadzano ich na użytek własny bądź na sprzedaż, ale również dla okupu. Czasami dochodziło do sytuacji, gdzie niewolnik po śmierci swojego pana, był uśmiercany przemocą i chowany razem z nim. Ta praktyka, choć w mniejszym stopniu na skutek ostatnich wydarzeń, wciąż została zachowania i teraz ponownie nabiera impetu.

    Kolejną grupę społeczną byli tzw. Wolni. To najliczniejsza grupa stanowiąca podporę całego społeczeństwa. Osoby z tej warstwy posiadały prawo do występowania w sprawach publicznych, do noszenia borni oraz całkowitej ochrony, jaka wynikała z ówczesnego prawa. Ich możliwości społeczne zależały w praktyce od pochodzenia i posiadanego majątku. Do tej grupy zaliczano m. in. arystokrację, właścicieli ziemskich, dzierżawców, myśliwych, kupców i zawodowych żołnierzy.

    Pozycja kobiet w społeczeństwie wikingów miała być dość silna, w porównaniu z innymi ówczesnymi państwami. Spora ich część pełniła funkcje nadrzędne w swoich kręgach społecznych. Pomimo, że mężczyźni dominowali, nie posiadali jednak monopolu na władzę.

    Spoiwem łączącym w całość ówczesne społeczeństwo, były wspólne tradycje oraz ścisły kodeks moralny. Pogwałcenie którejkolwiek z norm było równoważne z utratą honoru, a co za tym idzie opuszczenie przez jednostkę społeczności właściwej. Lojalność obowiązywała nie tylko wobec rodziny oraz wspólnoty, ale również między przyjaciółmi, panem i jego ludźmi, czy też gospodarzem a służbą..

    Wikingowie nie przywiązywali zbyt dużej uwagi do wyglądu, bowiem ważniejsze od mody były ciepło i wygoda. Ubierali się warstwowo, żeby zapobiec oddawaniu ciepła. Ubiór bogatych wikingów nie różnił się wiele od biedniejszych. O pozycji społecznej świadczyła biżuteria oraz ozdoby, np. bogato zdobione brosze do spinania. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni nosili zimą ciepłe rękawice oraz wełniane czapki.
    avatar
    Swen Widłobrody


    Liczba postów : 6
    Join date : 03/01/2021

    Królestwo Danii  Empty Re: Królestwo Danii

    Pisanie by Swen Widłobrody Sro Sty 06, 2021 9:35 pm

    up
    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Królestwo Danii  Empty Re: Królestwo Danii

    Pisanie by Piastun Czw Sty 07, 2021 4:32 pm

    Bonus startowy: Drużyna Swena
    Drużyna Widłobrodego to najtwardsze, najsilniejsze i najwyższe chłopy w całej Jutlandii, nie bojące się żadnych wyzwań. Stanowią gwardię najwierniejszych sług Swena.

    Gracz startuje z 1 oddziałem elitarnych "Drużynników Swena" (więcej info na TF przed startem)



    Doktryna:
    Ofiara bogom
    Truizmem jest, że bogowie lubią gdy składa się im ofiary, lecz rzeczywiście tak jest. W szczególności bogowie uwielbiają gdy składa się im ofiary ze ze złota, zwierząt lub ludzi... A najlepiej całych setek wrogich wojowników...


    Gracz w każdej turze może złożyć Odynowi ofiarę uzyskując następujące korzyści:
    10 j. zaopatrzenia -> Zwiększa bogactwo o 1 w wybranej prowincji
    15 sztuk złota -> 5 Punktów Nauki
    100 wziętych w niewolę żołnierzy wroga -> 5 prestiżu



    Doktryna:
    Pan i Władca Skandynawii
    Zjednoczenie Danii to żadne dokonanie, ale wśród wolnych podniecenie budzi sama myśl wypraw na północ - na tereny nieznane - gdzie być może znajdziemy wielkiego Jormunganda, uśpionego Ymira, lub wdrapiemy się na Święty Jesion.

    Za każde kontrolowane 10 prowincji na półwyspie skandynawskim, co turę dostaniemy 1 prestiżu. (do maks. 50 prowincji)

    Sponsored content


    Królestwo Danii  Empty Re: Królestwo Danii

    Pisanie by Sponsored content


      Obecny czas to Wto Lis 26, 2024 7:40 pm