Sztuka Wojny

Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

3 posters

    Wojna Domowa w Egipcie

    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wojna Domowa w Egipcie Empty Wojna Domowa w Egipcie

    Pisanie by Piastun Wto Lis 01, 2022 10:37 pm

    Wojna Domowa w Egipcie


    Wojna Domowa w Egipcie Egipt

    Przed Wiekami Chaosu kraj faraonów utrzymywał stałe kontakty handlowe z poszczególnymi greckimi polis. Wymieniane były praktycznie wszystkie towary - począwszy od żywności, przez oliwę i wino, skończywszy na miedzi, marmurze, a nawet złocie.  Gdy Hellada powstaje z kolan po wybuchu wulkanu na Therze (czy jak mówią świętojebliwi - sprawiedliwej karze bogów) w rejon Delty Nilu dopływają pierwsi kupcy, którzy wracając do kraju przywożą przeciekawe informacje. Otóż w kraju nad Nilem trwa wojna domowa między dwoma braćmi - Anonhotepem władającym północną częścią kraju, ze stolicą w Mendes oraz Ramzezem II, władającym południem mającym siedzibę w Tebach nad Nilem. Wojna trwa już 6 lat i żaden z braci nie może przełamać męczącego oba już państwa impasu. Pewnym jest jednak, że żaden nie ustąpi drugiemu - wojna będzie trwała aż do ostatniego... najemnika greckiego!

    Możni egipscy a nawet sami żołnierze są niechętni do walki przeciwko sobie - ta sama kultura, ta sama religijna, te same piaski i piramidy, a nawet ta sama życiodajna rzeka w połączeniu z duszeniem gospodarki i ciągle nakładanymi podatkami, skłaniają obu faraonów do poszukiwania wsparcia właśnie w Helladzie. W poszczególnych dworach jak grzyby po deszczu zaczęli pojawiać się delegaci z Egiptu, prosząc o wsparcie militarne. Grecki żołnierz już dawno był ceniony na tamtejszych ziemiach - odmienna mowa i wyznanie (co znacznie utrudnia przekupstwo) a także wysoka dyscyplina i poziom strategiczny dowódców powodują, że obaj bracia wydadzą wszystkie swoje pieniądze na jak największą liczbę najemników, wysyłając po nich nawet swoją własną flotę. Co ciekawe, pomimo, że teoretycznie Ramzez jest odcięty od morza, to korsarze pojawiający się na morzu śródziemnym na własnych okrętach są w stanie transportować najemników z Hellady na wschodnią część Libii, niekontrolowaną przez Anonhotepa, skąd wojska pomaszerują w stronę Teb oddając się pod dowodzenie młodszego brata.

    Oprócz pieniędzy każdego roku, po zakończeniu wojny, te polis, które obstawiły dobrą kartę, z pewnością będzie mogło liczyć na wdzięczność zwycięscy. Oprócz możliwości założenia stałych emporiów handlowych, które będą zmniejszały cenę nabywanych towarów i zwiększały cenę sprzedawanych do Egiptu dóbr, w zależności od wielkości udzielonego wsparcia, będziemy mogli odebrać sobie wdzięczność Faraona w towarach, na których w Egipcie nie zbywa. W tej chwili jednak, jakikolwiek handel jest niemożliwy - wszystkie wysiłki idą na zniszczenie drugiej strony.




    • Gracze mogą wynajmować wojska jednemu z pretendentów. Faraoni przejmują ciężar wypłaty żołdu i wyżywienia.
    • Kontrakt trwa jednak do końca wojny, więc nie ma możliwości jakkolwiek odwołać najemników wcześniej.
    • W skutek działań wojennych, zwycięska strona traci 1/3 wysłanych najemniczych wojsk, zaś wojska przegranego zostają wybite do nogi.
    • Oprócz zysków z wynajmu wojska, zdobywamy Punkty Wdzięczności Faraona, które po wojnie możemy wymienić na założenie faktorii, dzięki której zwiększymy nasze marże i zmniejszymy opłaty celne oraz będziemy mogli wymienić Wdzięczność za konkretny surowiec:
      Dolny Nil (Anonhotep) - żywność, srebro i miedź
      Górny Nil (Ramzez) - marmur, złoto i cyna
    • W trakcie wojny, możemy zmienić wspieraną stronę konfliktu, jednak wtedy tracimy całą do tej pory zdobytą Wdzięczność oraz tyle Punktów Helleńskich ile wynosi pięciokrotność ilości wysłanych oddziałów. Stronę możemy zmienić tylko raz.
    • Walka dla jednej ze strony może mieć swoje skutki fabularne - w szczególności, wzrost niechęci obywateli/arystokracji/rady do drugiego polis, które wspierało drugą stronę.
    • Za każdy oddział lekkiej piechoty i łuczników, faraoni płacą 15 drachm rocznie, za oddział Thorakitai 30, zaś za oddział hoplitów 50 drachm.
    • Każdy przekazany oddział lekkiej piechoty i łuczników jest równoważny 3 punktom wdzięczności, oddział Thorakitai - 5, zaś oddział hoplitów - 10.




    Punkty Wdzięczności Faraona:

    Dolny Nil (Anonhotep): 0

    Górny Nil (Ramzez): 0
    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wojna Domowa w Egipcie Empty Re: Wojna Domowa w Egipcie

    Pisanie by Piastun Sro Lis 02, 2022 10:02 pm

    Pieniądze z najmu dostajemy w tej samej turze, w której wysyłamy wojsko! W tej samej turze też nie płacimy żołdu i nie wydajemy im żywności!
    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wojna Domowa w Egipcie Empty Re: Wojna Domowa w Egipcie

    Pisanie by Piastun Pon Lis 07, 2022 11:43 pm

    Wojna Domowa w Egipcie


    Wojna Domowa w Egipcie B7a653dd1674e3c4505dad1de0b9c3a0

    O ile dotychczas, wojna nad Nilem była tak ciekawa jak poganianie owiec przez pasterzy na zbokach góry Pindos, tak w tym roku sytuacja diametralnie się zmieniła. Ogromne wsparcie jakie dostał Ramzez z Górnego Nilu spowodował nagły i dynamiczny postęp jego wojsk. Libijscy korsarze ledwo wyrabiali z przetransportowywaniem najemników z różnych zakątków Hellady na południowe wybrzeża morza śródziemnego, a do pałacu pana na egipskich Tebach wciąż przybywali zbrojni greccy żołdacy. Już pierwszego kwartału, armia faraona wraz z najemnikami rozgromiła w bitwie siły Anonhotepa, a następnie wykorzystując zaskoczenie zdobyła praktycznie z marszu Lykopolis. Strach i panika ogarnął władcę Dolnego Nilu, który natychmiast rozpoczął przygotowania do obrony Amarny, będącej następnym ośrodkiem miejskim nad Nilem wartym uwagi. Wystarczyły jednak dwa szturmy połączonych sił Ramzeza i greków aby miasto poddało się. W Behdedzie doszło do istnej rzezi sił Dolnego Egiptu, gdyż lekkozbrojna piechota Trojańska oraz Tanatyrksa w nocy podeszła pod zamknięte miasto omijając straże. Gdy przypuszczono atak, niczego nie spodziewający się garnizon był przekonany, że to Ramzez z całą siłą uderzył w nocy na miasto co wzbudziło popłoch i panikę. Tym samym jedynie kilkuset greków zdobyło Behdet. Na koniec roku wojska młodszego brata stanęły pod twierdzą Memfis, gdzie Anonhotem zebrał resztki swoich sił, wiedząc, że jeśli wróg zdobędzie warownię, droga do ujścia Nilu i najważniejszych miast zostanie otwarta i z pewnością straci wszystko co posiadał wobec tak ogromnej przewagi przeciwnika.

    Anonhotep jest przerażony tym, że żaden helleński wódz nie udzielił mu wsparcia. Obawiając się, że następny rok może być jego ostatnim rokiem, aby zachęcić polis do wynajmu żołnierzy, zwiększył znacznie proponowany "żołd" oraz obiecał dodatkowe benefity gdy już wygra wojnę. Łatwo dzielić skórę na niedźwiedziu, którego się nie upolowało, ale cóż, może jest jeszcze dla niego jakaś szansa




    • Za każdy oddział lekkiej piechoty i łuczników, Anonhotep płaci 25 drachm rocznie, za oddział Thorakitai 45, zaś za oddział hoplitów 65 drachm.
    • Za Wdzięczność Anonhotepa można będzie uzyskać także żelazo, które Faraon zamierza ściągnąć z innych rejonów morza śródziemnego.


    Punkty Wdzięczności Faraona:

    Dolny Nil (Anonhotep): 0

    Górny Nil (Ramzez):

    Larisa: 3
    Tanatyr: 6
    Troja: 14
    Anygoneia: 9
    Minnatioi: 6
    Zagreia: 12
    Thareksia: 3

    Mapa konfliktu:
    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wojna Domowa w Egipcie Empty Re: Wojna Domowa w Egipcie

    Pisanie by Piastun Pon Lis 14, 2022 10:50 pm

    Zjednoczenie Kraju


    Wojna Domowa w Egipcie Faraon


    Kapitulacja, śmierć i rebelia - te trzy słowa wystarczą by opisać w skrócie co działo się w tym roku w Egipcie Północnym. Nie dość, że żadne polis nie zdecydowało się na wysłanie do Anonhotepa najemników, to jeszcze dosłano ich więcej Ramzezowi. W pewnym momencie, pod oblężoną twierdzą Memfis znajdowało się więcej wojsk greckich niż było łącznie zbrojnych Egipcjan po obu stronach konfliktu. Memfis nie broniło się jednak długo. Po kilku próbach szturmu twierdza skapitulowała wobec tak wielkiej siły nieprzyjaciela. Greccy najemnicy nie zamierzali jednak oszczędzać poddającego się garnizonu. Załogę wycięto w pień po czym wojska greckie rozlały się po ujściu Nilu. Do ostatniej próby oporu doszło w pół drogi do Mendes niedaleko przeprawy przez rzekę. Wojskami Dolnego Nilu dowodził sam Anonhotep. Wbrew wszelkim przypuszczeniom zwycięstwo wcale nie okazało się tak proste, jak można by było przypuszczać. Powodem tego były rydwany, które przy pierwszym uderzeniu spustoszyły szeregi głównie lekkozbrojnych piechurów greckich i łuczników. Łucznicy Anonhotepa na rydwanach mieli łatwy cel w stratowanych właśnie grekach, którym długie noże przypięte do kół poobcinały nogi. Szczęściem dla sił helleńsko-egipskich, oddziały zbrojnych we włócznie Thorakitai z Troi i Heiraksei zatrzymały krwawą szarżę. Potem było już tylko krótkie starcie i pogoń za uciekającym wrogiem. Nim tylko Anonhotep zdołał wrócić do stolicy, w jego pałacu czekali już "wierni" doradcy, którzy zaszlachtowali biednego uzurpatora. 

    Ramzez został zatem Faraonem i urządzając wielką inbę koronował się oficjalnie na jedynego władcę Egiptu. Korona północy i południa została z powrotem połączona, a syn boga Ra, wdzięczny swoim dobroczyńcom, jest teraz skory wypłacić zasługi. Efektem wojny jest jeszcze jedna, niespodziewana rzecz - korsarze transportujący do Libii najemników dla Ramzeza, wobec tak dużej ilości wysyłanych żołnierzy, mieli ręce zaciśnięte na wiosłach dzień i noc. Sowicie opłacani doszli do takiej potęgi, że założyli na Ikarii stałą siedzibę. Korsarze mogą być solą w oku nie tylko podróżujących kupców, ale i ludności zamieszkałej na nadbrzeżnych prowincjach...

    • Na TFach dostaniecie informacje o ew. stratach w wysłanych wojskach. Jeżeli ktoś nie dostanie informacji do początku przyszłej tury, to znaczy, że były one tak nieznaczne, że w praktyce nie są istotne.
    • Wojska najemne wracają do swoich polis. Od tury 3 należy wypłacać im żołd i utrzymanie.






    Cennik Wpływów Faraona
    • Założenie emporia handlowego - 15 punktów wpływów - dokonywane transakcje są o 5 drachm korzystniejsze.
      Wymiany jednorazowe:
    • Blok marmuru - 7 Punktów Wpływów
    • Blok złota - 10 Punktów Wpływów
    • Blok cyny - 5 Punktów Wpływów



    Punkty Wdzięczności Faraona:

    Larisa: 6
    Tanatyr: 18
    Troja: 28
    Anygoneia: 21
    Minnatioi: 12
    Zagreia: 24
    Thareksia: 9
    Cztery Rodziny: 6
    Heirakeia: 9

    Punkty Wpływów możecie sobie wzajemnie przekazywać/sprzedawać. O każdym oddaniu innemu graczowi Punktu Wdzięczności należy informować pod tym postem!
    Wymiana punktów wdzięczności na konkretne dobra ma znajdować się w działaniach!

    Od najbliższej tury (3) można handlować z Egiptem.
    avatar
    Rihs


    Liczba postów : 190
    Join date : 15/10/2022

    Wojna Domowa w Egipcie Empty Re: Wojna Domowa w Egipcie

    Pisanie by Rihs Sro Lis 16, 2022 12:20 am

    przekazujemy 2 punkty Troi
    MrMatinh
    MrMatinh


    Liczba postów : 443
    Join date : 30/12/2020

    Wojna Domowa w Egipcie Empty Re: Wojna Domowa w Egipcie

    Pisanie by MrMatinh Pią Gru 16, 2022 12:36 am

    Larisa przekazuje 1 punkt Heiraksei.
    Piastun
    Piastun
    Mistrz gry


    Liczba postów : 3256
    Join date : 28/12/2020

    Wojna Domowa w Egipcie Empty Re: Wojna Domowa w Egipcie

    Pisanie by Piastun Czw Gru 29, 2022 10:44 pm

    Cztery Rodziny przekazują Zagrei wszystkie 6 punktów.

    Gustaw likes this post


    Sponsored content


    Wojna Domowa w Egipcie Empty Re: Wojna Domowa w Egipcie

    Pisanie by Sponsored content


      Obecny czas to Pią Maj 17, 2024 12:35 am